دسته‌بندی نشده

طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی

طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی الکوچوب

طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی

کار در خانه فرصتی را برای افراد ایجاد می‌کند تا راحت تر به امور خود بپردازند و کارایی آنها در انجام کار روزانه افزایش پیدا کند. با این وجود اگر طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی به طور موثری انجام نشود، بهره‌وری آن از بین خواهد رفت. از آنجایی که اتاق کار یکی از مکان‌هایی است که افراد باید در آن احساس راحتی داشته باشند، با این حال اگر از محیط خانه مستقل نباشد یا به عبارت دیگر محیط کار را برای افراد تداعی نکند، مانع از انجام فعالیت آنها می‌شود. بنابراین طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی باید به گونه‌ای انجام شود که افراد را در یک محیط کاری محدود کند تا مرزهای بین خانه و اتاق کار مشخص شود. بنابراین لازم است این کار را به متخصصین این حیطه واگزار کنید. گروه معماری و دکوراسیون داخلی الکوچوب می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. در این مقاله می‌خواهیم راهکارهایی را جهت طراحی دکوراسیون اتاق کار در منزل به شما پیشنهاد دهیم تا محیطی شاد همراه با فعالیت و بهره‌وری بالا، داشته باشید.

 

طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی

 

قبل از طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی باید چه سوالاتی مطرح شود؟

بدون شک جهت طراحی یک فضا، باید اطلاعات کاملی را در مورد آن به دست آورد. طراحان اصولاً سوالاتی را در این خصوص مطرح می‌کنند و از کارفرما می‌خواهند تا به طور کامل به آنها پاسخ دهد. جهت طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی نیز در ابتدا باید به سوالات زیر پاسخ داده شود.
۱. چه فعالیتی در فضا انجام می‌شود؟
۲. آیا، مراجعه کننده‌ای به فضا رفت و آمد خواهد کرد؟
۳. چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟
۴. چه متریالی باید در طراحی استفاده شود؟
۵. آیا محیط کار با تلفن و مشتری‌ها در ارتباط است؟
و بسیاری از سوالات دیگر که با پاسخ به آنها، طراحی دقیق‌تر و حرفه ای تری را انجام خواهید داد. در ادامه این مقاله شما را با راهکارهایی آشنا می‌کنیم که جهت طراحی انواع دکوراسیون اتاق کار خانگی مناسب است.

چند راهکار موثر در طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی

طراحی اتاق کار خانگی به فضایی احتیاج دارد که بنا به نیاز افراد و نوع کار آنها، انتخاب شود. در واقع بدون یک فضای مناسب، طراحی ایده آل امکان پذیر نیست. به همین دلیل اولین قدم در طراحی یک مکان، انتخاب نوع فضا و ارزیابی آن است.
این منطقه باید به طور کلی از مناطق دیگر خانه جدا باشد تا تمرکز روی کار بیشتر شود و کارایی افراد افزایش یابد. از جهتی افراد در محیط کار اداری نیستید و محل کار آنها در خانه است. بنابراین این فضا باید به گونه‌ای طراحی شود تا افراد در آن احساس راحتی بیشتری داشته باشند. این امر به ایجاد تعادل در کار و زندگی روزمره نیز کمک می‌کند. در زیر برخی از راهکارهای مهم و ضروری در طراحی اتاق کار خانگی را عنوان می‌کنیم تا فضایی ایده آل و منحصر به فرد جهت کار برای افراد ایجاد شود.

افزایش کارایی در محیط کار خانگی با تامین روشنایی مناسب

روشنایی یکی از ضروری‌ترین عناصر طراحی است که در هر محیطی به خصوص محیط کار خانگی تاثیرگذار است. بدون روشنایی مناسب، کیفیت کار تا حدود زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین ایده آل ترین نوع نورپردازی، استفاده از نور طبیعی است که از پنجره‌ها به داخل محیط وارد می‌شود. نور خورشید دارای طیف رنگی متعادلی است و در هر زمانی از روز انعکاس و شدت آن متغیر است. بنابراین نور طبیعی در محیط کار، جز اصول اولیه طراحی است. در صورتی که نور طبیعی در دسترس نباشد، تامین نور به صورت مصنوعی انجام می‌شود و باید طراحی نورپردازی انجام شود. هرگز نور مصنوعی با شدت زیاد را در بالای لپ تاپ یا رایانه خود قرار ندهید. زیرا این امر سبب خیرگی چشم و آسیب به آن خواهد شد. تا حد امکان از منابع نوری که شدت و میزان آنها قابل تنظیم است در طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی استفاده شود.

 

روشنایی در طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی

 

انتخاب تجهیزات راحت در حین کار

لوازمی که جهت کار در نظر گرفته می‌شود باید به گونه‌ای باشد که راحتی افراد را ایجاد کند. انتخاب تجهیزات مناسب مانند میز تحریر ، صندلی ، نوع سیستم کامپیوتر ، کمد و قفسه کتاب و … یکی از مهمترین راهکارهای است که در طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی در نظر گرفته می‌شود.
چیدمان لوازم کار در طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد به محیطی دنج و آرام احتیاج دارند تا به کار مشغول شوند. بنا بر علم فنگ شویی، هر لوازمی که در فضا کارایی نداشته باشد، انرژی محیط را از بین می‌برد. بنابراین باید تا حد امکان از قرار دادن لوازم اضافی در محیط کار باید پرهیز شود. در این صورت آرامش ذهنی و تمرکز افراد روی کار بیشتر خواهد شد. اگر فضای کمی در اختیار طراح قرار گیرد، میزهای دیواری گزینه مناسبی به عنوان میز اتاق کار خواهد بود. همچنین لوازم چندکاره مانند: مبلمان‌هایی که به صورت تخت نیز استفاده می‌شوند، جهت تجهیزات دفتر کار خانگی ایده آل هستند. ارگونومی در انتخاب لوازم و تجهیزات به ویژه لوازم چوبی اتاق کار نقش مهمی را بر عهده دارد. بنابراین جهت حفظ سلامتی، راحتی و ایمنی افراد بهتر است از لوازمی که بنا بر استانداردهای بدن هر فرد طراحی می‌شود، استفاده کرد.

 

لوازم چوبی اتاق کار

 

رنگ دیوارها و افزایش روحیه و نشاط در کار

در طراحی هر فضایی رنگ‌ها، حرف اول و اساسی را می‌زنند. بدون یک رنگ آمیزی درست و اصولی، محیطی که جهت کار انتخاب می‌شود، بسیار دلگیر و ناکارآمد خواهد شود. جهت انتخاب رنگ‌ها باید به علاقه افراد نیز توجه داشته باشید. با این حال، رنگ‌های روشن در طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی ، علاوه بر بزرگ نشان دادن فضا، به ایجاد آرامش روحی و روانی افراد کمک خواهند کرد. رنگ‌های سفید و خاکستری که به عنوان رنگ‌های خنثی شناخته می‌شوند، بهترین گزینه جهت ترکیب رنگ هستند. بهتر است تنها بخش کوچکی از اتاق کار خانگی را که به عنوان نقطه عطف فضا در نظر گرفته می‌شود با رنگ مورد علاقه افراد پوشاند و در بقیه دیوارها از رنگ سفید استفاده کرد. همچنین سایر لوازم و تجهیزات موجود در دفتر کار خانگی نیز باید با این نوع از رنگ آمیزی دیوارها در ارتباط باشند و با یکدیگر هارمونی مناسبی را ایجاد کنند.

 

رنگ دیوارها در دکوراسیون اتاق کار خانگی

 

قفسه بندی جهت ایجاد نظم در محیط کار خانگی

اگر کار افراد به گونه‌ای است که با کاغذ و پرونده‌های بسیاری در ارتباط هستند، بهترین روش جهت نظم دادن به فضای داخلی اتاق کار، ایجاد قفسه بندی روی دیوارها است. اگر فضای زیادی در اختیار باشد، بهتر است قسمتی از آن، جهت قرار دادن قفسه‌ کتاب و سایر لوازم در نظر گرفته شود. در این صورت گردش کار به صورت منظمی انجام خواهد شد. همچنین این قفسه‌ها خود به عنوان نوعی دکور نیز عنوان می‌شوند که می‌توان در زیر آنها نور پردازی‌های مناسبی را انجام داد تا جلوه‌ای زیباتر به خود بگیرند.

 

قفسه بندی در دکوراسیون اتاق کار خانگی

 

نتیجه گیری

طراحی دکوراسیون اتاق کار خانگی ، دارای اصول و قواعدی است که طراح قبل از طراحی باید با آنها آشنایی کاملی داشته باشد. هر دفتر کاری ممکن است با دیگری متفاوت باشد. بنابراین در ابتدا باید نیازهای کارفرما در نظر گرفته شود و بنا به این امر طراحی صورت گیرد. حسی که شما از اتاق کارتان می‌گیرید ارتباط مستقیمی با بازدهی شما دارد بنابراین مهم است که شما فضایی را که برای اتاق کارتان در نظر می‌گیرید دوست داشته‌باشید و درآنجا احساس راحتی کنید. اتاق کار شما برای شما پول می‌سازد بنابراین ارزش دارد شما برای طراحی آن هزینه کنید. می‌دانید که طراحی و اجرا یک پروژه، هر دو اهمیت دارند بنابراین در انتخاب متخصصین جهت انجام کارتان دقت کافی داشته باشید. گروه معماری و دکوراسیون داخلی الکوچوب در این زمینه به شما مشاوره رایگان می‌دهد. جهت دریافت مشاوره با شماره‌های موجود در وبسایت تماس بگیرید و یا از طریق فرم تماس با ما درخواست خود را ثبت کنید.

 

منبع: الکوچوب ، www.thebalancesmb.com ، www.entrepreneur.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *